

Azure Blue pressfoto: Daniela Gullström
Tobias Isaksson tillhör det allra finaste vi har i det här landet när det kommer till atmosfärisk, vemodig pop. Som Azure Blue har han släppt en rad plattor som alla slagit rot i mitt melankoliska hjärta. Nu är han tillbaka – och det med julsingeln ”All I Want for Christmas Is My Baby” (ute idag via Hybris)! Och den är lika vemodig och briljant som den pop vi annars är vana att höra från honom. Och eftersom det dessutom varit ont om julkänsla i den här adventskalendern bestämde jag mig för att ta ett snack med Tobias, om nya singeln, julen och julmusik. Varsågoda.
För det första: Du har knäckt mig igen. Du är alltjämt en mästare på melankolisk pop i det här landet.
Tack för de fina orden! Det betyder mycket! Speciellt eftersom jag är inne på lite ny mark soundmässigt!
I din presstext refereras det till en rad inspirationskällor och influenser, men i mina öron låter ”All I Want For Christmas is My Baby” kvintessentiellt Azure Blue. Det går inte att ta miste på dessa molltoner. Däremot är inramningen annorlunda och dina synthar har bytts ut mot ett mer organiskt arrangemang. Finns det planer på att fortsätta med ett sound likt detta även i framtiden? Jag tänker tidiga Scott Walker goes vemodig Dream pop.
Egentligen har jag alltid pendlat mellan mer eller mindre av gitarrer och synthar. Det har varit som ett växelbruk mellan skivorna. Själva arketypen för min första Azure Blue-skiva var ju Roxy Musics Avalon, China Crisis och New Order samt samtida favoriter som The Chromatics och Destroyer. Och jag började ju min bana som singer-songwriter redan som 20-åring men jag har behövt två decennier för att våga nämna Scott Walker som influens. All pop och elektronisk musik jag gjort mellan 2004 och nu har varit ett säkrare kort på många sätt. Det är svårare att skapa organiska ljud och jag spelar ju numera allt jag kan själv och resten programmerar jag. Det kräver en del av mixen. Men jag har övat mig i ett och ett halvt år genom att spela in demos till ett nytt soloprojekt med organiskt bandsound som ska färdigställas så fort situationen stabiliseras med pandemin. Där kommer jag att inkludera andra musiker! Men det finns flera Azure Blue-låtar i den här stilen som jag siktar på att färdigställa själv inom kort!
Inte nog med att du har skrivit en fantastiskt fin poplåt – du har ju också lyckats med konststycket att skriva en smakfull och tidlös jullåt. Sådana är sällsynta – särskilt nuförtiden. Om man blickar bakåt i historien, vilka jullåtar tycker du håller än idag?
– Tack igen och åter tack! Jag tycker att de flesta av alla gamla tidlösa jullåtar håller sig bara de inte tjatas ut in absurdum som typ Felix Navidad. Nya jullåtar kan var superfina men det är svårt för dem att kvala in bredvid favoritalbumen i samlingen och de låtar som blivit radiostandards. Min heliga graal för julskivor är A Christmas Gift For You From Phil Spector. Elvis, Frank Sinatra och The Carpenters har också julskivor jag återkommer till. I övrigt tycker jag mycket om klassiska julvisor och psalmer som ”Det strålar en stjärna”. Kristen musik är underskattad.
Vad har du själv för relation till julen? Och hur kommer det sig att det blev en jullåt för Azure Blue i år?
Julen har alltid varit min favorithögtid. Ingen annan högtid är lika viktig för mig. Så att maxa stämningen inför jul är en strategi jag lärt mig av min barndomsvän Henrik. Fram med pyntet och spela julmusik hemma. Men det får inte bli för mycket på en gång. Bygg upp det över december och låt julstämningen nå sitt klimax på julafton!
Jag påbörjade den här låten förra året men julstressen gjorde att den inte blev klar och det är jag glad för. Jag har skrivit en massa musik de senaste två åren som känns som en del av en mognadsprocess. Jag har hobbypluggat studioteknik och skaffat nya prylar för att växa som producent och mixare. Och texten har blivit klar i år och fått en annan innebörd av världsläget. Min gode vän Johan Holmlund från Easy och jag gjorde varsin jullåt och skulle släppt dem på samma singel men det blev lite rörigt så vi körde dem separat. Jag skickar en varm hälsning till Johan och rekommenderar alla att lyssna på hans The N.O.O. – ”I’m Falling For Christmas”.
Till sist, tack för att du ställer upp, Tobias – och god jul!
Tack själv! Det var så lite! Jag önskar dig och alla läsare en trygg och God Jul!