




Frida Franzén – ”Allting skäller”
– Frida Franzén fortsätter att släppa högkvalitativ musik från illa belysta, av gemene man sällan besökta, vrår. Nya singeln är svenskt 80-tal, svensk postpunk: Tant Strul och Commando M. Pigg i en självklar allians. Och det låter alldeles ljuvligt.
Lakun & I’m Kingfisher – ”Rage Quit”
– En av Sveriges bästa sångare, Thomas Jonsson, mest känd under sitt indie-folk-alias I’m Kingfisher, återförenas med C-J Larsgården från A Perfect Friend, och tillsammans skapar de ambient-soul av ett slag vi alla behöver i våra liv. Larsgårdens musikaliska undervattensvärld och Jonssons sönderslagna, och samtidigt odödliga, sångmelodier och röst bör aldrig vara ifrån varandra. De gamla A Perfect Friend-plattorna är jättebra, och detta är fenomenalt.
Hämtad från det självbetitlade debutalbumet som släpptes i veckan.
Aux Animaux & Dancing Plague – ”Demonizer”
– Det bjuds på iskall darkwave på gränsen till skräcksynth när svenska Aux Animaux och amerikanen Dancing Plague gör gemensam sak. Låten, om att vara i klorna på ett patologiskt efterhängset ex, är en kolmörk dansgolvsbanger av prima klass.
Anna von Hausswolff – ”Stardust”, ”The Whole Woman”
– Vi är många som andas ut. Äntligen är ett nytt album från Anna von Hausswolff på gång. Iconoclasts släpps 31 oktober, och för en vecka sedan släpptes två smakprov. Stardust är en himlaöppnande, galopperande hyllning till livsviktiga uppbrott, där tribalrytmer, skimrande synthar och ett psykotiskt blås bildar hörnstenarna tillsammans med Annas oefterhärmliga och urstarka röst. På ”The Whole Woman” får hon besök av en annan ikonisk sångare, nämligen Iggy Pop. Den låten, en gnisslig, tung ballad vars komp inte hade låtit oävet på en Thåström-platta, och tillika den bästa låten av dessa två, fungerar som en sårbar fortsättning på ”Stardust”. Där var hon stark och den som lämnade och bröt upp. Här kan hon inte släppa taget, och Iggy agerar den som blivit lämnad. Resultatet är en av årets mäktigaste låtar – och förhoppningarna på Iconoclasts är skyhöga.
Drakenberg – ”Alexanderhugget”
– Postpunkbandet Holograms har lagt engelskan på hyllan och bildat Drakenberg och börjat sjunga på svenska. Tilltalet och soundet har hårdnat, och debutsingeln ”Alexanderhugget” är en kärv bit av mänskligt liv och lidande, där Killing Joke-gitarrer, Simon Gallup-basar och ångestsång med blodsmak i munnen utgör helheten. Ja, ni fattar ju själva. Detta är mattsvart och fenomenalt jävla bra.
En reaktion på ”Recensioner: 2025-08-30”